тел: 0884174616
ел. адрес: alpro@abv.bg

Легендата Том Брейди изведе "Тампа бей" до участие в Супербоул

© Associated Press

Легендарният куотърбек Том Брейди пренаписа за пореден път историята в американския футбол, извеждайки „Тампа бей бъканиърс“ до участие в Супербоул. 43-годишният състезател го постига още в първия си сезон при „пиратите“ след 20-годишния си престой „Ню Инглънд пейтриътс“.

Брейди изведе тима си до успех над „Грийн бей пакърс“ с 31:26 във финала на конференцията NFC. Той се наложи в задочния спор с Аарън Роджърс, въпреки че не направи най-добрия си мач.

Куотърбекът ще участва в своя 10-и Супербоул и ще се бори за седми шампионски пръстен. Брейди е и едва четвъртият куотърбек в историята на НФЛ, който ще участва в Супербоул с два различни тима.

Освен това „Тампа бей“ е първият отбор, който ще се бори за спечелване на трофея „Винс Ломбарди“ на своя стадион. Мачът за титлата е на 7 февруари на „Реймънд Джеймс стейдиъм“, а в него „пиратите“ ще срещнат миналогодишния шампион „Канзас сити чийфс“.

Участието е второ за „Тампа“, като при предишното си тимът взе трофея.

Постижението на „пиратите“ е още по-значимо, защото те завършиха пети в конференцията си в редовния сезон и нямаха домакинско предимство в плейофите. Тимът отстрани „Вашингтон“, „Ню Орлиънс сейнтс“ и „Пакърс“, като в последните си два мача беше в ролята на аутсайдер.

„Целият ни отбор играе много добре през сезона, но да победиш на този стадион пред тази публика е много трудно. Ние все пак успяхме и сме на Супербоул“, каза Брейди след срещата.

В мача с „Грийн бей“ при минус три градуса Брейди подаде три тъчдаун паса – по един в първите три четвърти. Първо към Майк Еванс за 15 ярда, към Скоти Милър с 39-ярдов пас и към Камерън Брейт за 8 ярда.

Защитата на "Грийн бей" три пъти пресече подавания на Брейди.

Защитата на „Грийн бей“ три пъти пресече подавания на Брейди.

Три пъти подавания на Брейди бяха пресечени, но въпреки това защитата на „Тампа бей“ направи силен мач и спря най-добрия куотърбек в редовния сезон Аарън Роджърс. Един негов пас беше пресечен, а защитниците на „пиратите“ го свалиха на тревата пет пъти.

Много колебливо първо полувреме и грешки костваха на „Пакърс“ загубата.

Във фииналния мач в AFC конференцията миналогодишният шампион „Канзас сити“ надви „Бъфало билс“ с 38:24 в среща между първия и втория от редовния сезон. „Вождовете“ стават първия тим от „Ню Инглънд пейтриътс“ (с Том Брейди) през 2003 и 2004, който в две поредни години играе на Супербоул. И двата пъти Брейди и „патриотите“ спечелиха.

Махоумс при един от трите си тъчдаун паса.

© Reuters

На своя „Ароухед стейдиъм“ „Канзас“ трябваше да прави обрат, губейки с 0:9 след първата четвърт. Куотърбекът Патрик Махоумс се отчете с много силен мач само седмица, след като получи сътресение, а освен това имаше и проблем с пръста, който затрудни движението му. Той подаде пасове на 325 ярда (29 от 38), като три от тях бяха за тъчдаун.

Уайд ресийвърът Тайрик Хил и тайд ендът Травис Келси също имаха голям принос за успеха.

Много важна беше втората четвърт в мача, в която „вождовете“ отбелязаха три тъчдауна, заличавайки пасива си. Те влязоха във второто полувреме с аванс 21:12. В нея Махоумс водеше добре нападението, подавайки два тъчдаун паса за Келси. Едва в края на мача „Бъфало“ стигна до тъчдаун, но нямаше сили да направи обрат.

„Треньорите имаха много добър план, който следвахме и ни изведе до успех“, каза Махоумс.

Супербоул LV ще бъде пети мач между 43-годишният Брейди и 18 години по-младият Махоумс. Двамата имат по два успеха, като в редовния сезон в края на ноември „Канзас сити“ надви „Тампа“ на стадиона, на който ще се играе Супербоул.

Травис Келси празнува след отбелязан тъчдаун.

© Reuters

„Ще опитаме да бъдем себе си и да спечелим трофея отново. Няма да бъде лесно, но имаме много силен отбор“, каза още Махоумс.