тел: 0884174616
ел. адрес: alpro@abv.bg

"Сити" подчини ПСЖ и достигна до мечтания финал

© Reuters

Манчестър сити“ е първият финалист в Шампионската лига през този сезон, след като отстрани ПСЖ. „Гражданите“ постигнаха втори пореден успех над френския шампион, налагайки се с 2:0 на своя стадион „Етихад“.

И двата гола за „Сити“ вкара Рияд Марез, който беше точен в 11-ата и 63-ата минута. Алжирецът продължи силното си представяне, след като вкара и в първата среща в Париж. Тимът му стига до финала с общ резултат 4:1.

За „Сити“ това е първи европейски финал, като най-накрая тимът достига до срещата за най-ценното отличие на континента.

Мениджърът на „гражданите“ Пеп Гуардиола ще води трети отбор на финал, като през 2009 и 2011 г. спечели Шампионската лига с „Барселона“. От своя страна ПСЖ не успя да стигне до финала за втора поредна година и да потърси реванш за миналогодишната си загуба.

Парижани получиха удар още преди мача, тъй като Килиан Мбапе остана на пейката заради травма. Френският нападател дори не се появи на терена в хода на двубоя. Без Мбапе ПСЖ показа немощ в атака, като дори не успя да отправи точен удар към вратата на Едерсон за 90 минути. Най-доброто положение за гостите беше удар в гредата на Маркиньос преди почивката.

Срещата се изигра при тежки условия, като теренът на „Етихад“ беше заледен заради паднали валежи над Манчестър.

От самото начало ПСЖ опита да бъде агресивен и да не позволява на домакините да имат траен контрол върху топката. Още в седмата минута парижани получиха дузпа, когато реферът Бьорн Кайперс се поведе по протести на гостите, които искаха игра с ръка на Александър Зинченко.

Повторенията ясно показаха, че топката среща рамото на украинския бранител и решението беше променено.

Само четири минути по-късно „Сити“ успя да нанесе своя удар с първата си по-сериозна атака, без дори да е притиснал трайно гостите. Вратарят Едерсон намери Зинченко с хубаво подаване в полето на ПСЖ, топката стигна чак до десния фланг и Рияд Марез реализира с изстрел от малък ъгъл.

© Reuters

След първоначалния натиск ПСЖ успя да отговори, като в кратък период дори държеше инициативата. Капитанът Маркиньос удари греда след изстрел с глава, а малко по-късно изпълнение на Анхел Ди Мария мина встрани от целта.

До края на първото полувреме ПСЖ не успя да отправи точен удар въпреки седемте си изстрела, а „Сити“ завърши с два удара в очертанията на вратата.

През втората част ПСЖ не промени нищо драстично в играта си, а „Сити“ също продължи да действа по сходен начин, който носеше и успех.

Маурисио Почетино пръв потърси промени, като направи две смени в 62-ата минута, но само 60 секунди след тях „Сити“ вкара втори гол.

© Reuters

Негов автор отново стана Марез, който завърши прекрасна контраатака, при която топката премина през Кевин Де Бройне и Фил Фоудън, а англичанинът се отчете с асистенция.

В последните 25 минути на срещата действията на терена се изостриха, а нервеите взеха връх. Анхел Ди Мария беше изгонен с червен картон в 69-ата минута, когато ритна без топка Фернандиньо. Последваха още по-напрегнати моменти, които доведоха до още три жълти картона.

В заключителните минути ПСЖ така и не намери път към вратата на домакините, но продължи да действа грубо.